Od prehistorii, gdy ludzie zaczęli być istotami myślącymi oraz co najważniejsze - uczuciowymi, pojawiło się pragnienie przynależności do drugiej, bliskiej osoby, a wraz z nim chęć zaznaczenia tej przynależności jakimś symbolem. W różnych czasach przybierało ono różne formy.

 

PREHISTORIA

W prehistorii obwiązywano nadgarstki sznureczkami, rzemykami, itp, jako wyraz więzi uczuciowej. Pierwszą biżuterię w kształcie dobrze nam znanych obrączek, znaleziono w Egipcie ok. 4 tys. lat przed naszą erą. Początkowo były one wykonane z żelaza. 

Obrączki wykonane ze złota pojawiły się ok. 1 tys. lat p.n.e. w Judei.

 

CZASY NOWOŻYTNE

W czasach chrześcijańskich ceremonię zaślubin przeniesiono do kościoła, gdzie wraz z błogosławieństwem, pary wymieniały się obrączkami jako symbolem uświęconej miłości. 

 

WIEK XIX I DZISIAJ

Co ciekawe, w następnych wiekach zarzucono zwyczaj wymiany obrączek, a jedynie mężczyzna przekazywał poświęconą obrączkę lub pierścień swej wybrance. 

W czasach niepokojów i rewolucji w XVIII w. znowu odżył piękny zwyczaj przekazywania sobie obrączek wzajemnie, który trwa do dzisiaj.

 

 

 

 

ZŁOTO CZY MOŻE COŚ INNEGO?

 

Obrączki są najstarszym znanym symbolem związku dwóch kochających się osób. Zatem, jako tak ważny symbol, zawsze były rodzajem talizmanu na szczęśliwe życie we dwoje, stąd tak bardzo istotne było i jest użycie do ich wykonania najdroższego i najstarszego znanego człowiekowi kruszcu, jakim jest złoto.

 

W czasach współczesnych część par decyduje się na obrączki wykonane z innych materiałów, mniej lub bardziej drogich, takich jak platyna, tytan lub srebro, jednak największą popularnością cieszą się obrączki złote.

 

Centrum Obrączek poleca najlepsze dla obrączek złoto 14. karatowe, czyli o próbie 585, które przy wszystkich zaletach, takich jak odpowiednia twardość, połysk, możliwość uzyskania różnych kolorów, od żółtego poprzez różowy, biały oraz czarny, posiada także właściwości antyalergiczne. Złoto innych prób niestety nie posiada tych właściwości. Obrączki ze złota 14. karatowego zawsze, pomimo zmieniających się trendów, są ponadczasowe.

 

 


WYBIERAMY OBRĄCZKI

 

W związku z tym, że obrączki nosimy na palcu przez całe życie, pragniemy zwrócić Państwa uwagę na to, jak ważne jest dokonanie właściwego wyboru obrączek, który to wybór najlepiej na spokojnie przemyśleć przynajmniej od 3 do 6 miesięcy przed ślubem.

 

Istotne jest dokonanie wyboru wzoru, co w dzisiejszych czasach nie jest wcale rzeczą łatwą, z uwagi na olbrzymi wybór różnych modeli, zarówno w Internecie jak też w salonach jubilerskich. Dobrą i sprawdzoną metodą jest wybór wstępny kilku najbardziej przypadających nam do gustu modeli, następnie pójście we dwoje do salonu jubilerskiego, gdzie będziemy mogli zobaczyć je na żywo i przymierzyć, ponieważ nie zawsze wzór wyglądający interesująco w Internecie lub katalogu spełni nasze oczekiwania.

 

 

 

DOPASOWANIE KOLORU OBRĄCZEK

 

Jeżeli wybrali Państwo model obrączek, ale w dalszym ciągu nie jesteście w 100% przekonani do jego szerokości, to możemy zaproponować Państwu wykonanie tego wzoru w dwóch różnych szerokościach, np. damską węższą, męską szerszą.

 

Przy wyborze modelu i koloru zastanówmy się czy nie dopasować go do biżuterii, którą już posiadamy, szczególnie do pierścionka zaręczynowego. Można też pomyśleć o stylu ubiorów jaki preferujemy, a wtedy mamy gwarancję, że obrączki będą ponadczasowe.

 

 

 

SZEROKOŚĆ A WYGODA NOSZENIA

 

Dobrze jest też zwrócić uwagę na wygodę noszenia - w końcu ma to być nasz stały element ubioru. Dlatego też ważny jest odpowiedni dobór szerokości do długości naszych palców.

 

Wygodę noszenia obrączek zwiększa też wypukły przekrój środka, popularna soczewka. W tej chwili wykonuje się ok. 70% obrączek soczewkowych w środku, przy czym zewnętrzny profil może być płaski lub półokrągły czy nawet wklęsły. 

 

 

 

BRYLANTY W OBRĄCZCE

 

Ponieważ w przypadku obrączek damskich oprócz symbolicznego znaczenia mają one także charakter ozdoby, można zastanowić się nad wzbogaceniem wybranego wzoru brylantami, od dawna przecież wiadomo, że najlepszym przyjacielem kobiety są brylanty. A ponieważ jesteście Panie najcenniejsze, zwróćcie uwagę na to, by i oprawione w obrączce brylanty były wysokiej jakości, białe i dobrej czystości.Przy większej ilości mogą być mniejsze, natomiast gdy występują pojedynczo, dobrze wyglądają wielkości ok. 2 -2,5 mm.

 

Centrum Obrączek nie poleca do zastosowania w obrączkach cyrkonii lub innych kamieni syntetycznych. Z tej prostej przyczyny, że bardzo szybko ulegają one zarysowaniu i tracą blask, a obrączkę nosimy przez całe życie i tylko diamenty pozostaną bez skazy i będą nas zawsze cieszyć swym blaskiem. 

 

 

 

CENA OBRĄCZEK


Równie ważnym kryterium w wyborze obrączek jest cena. Bardzo często jest ona porównywalna z cenami sukien ślubnych. Można kupić obrączki zarówno za tysiąc, dwa, trzy jak również za pięć i więcej tysięcy. Cena uzależniona jest od wybranego przez Państwa modelu, ilości zużytego złota, ilości kamieni oraz skomplikowania wzoru.

 

Cenę wykonania obrączek można obniżyć, gdy posiadamy własne złoto, przy czym kolor i próby złota przyniesionego do przeróbki nie mają wpływu na wybrany model. Płacą Państwo w tym przypadku jedynie za wykonanie.

 

W Centrum Obrączek średnie ceny robocizny za obrączki klasyczne to 200 - 400 zł ZA PARĘ, natomiast przy obrączkach wielokolorowych i zdobionych ceny wahają sie do 500 do 1000zł ZA PARĘ.

 

Nie dajcie się Państwo zwieźć praktykom stosowanym przez niektóre firmy, proponujące przy zamawianiu obrączek odkupienie Państwa złota i odjęcie tej kwoty od ceny obrączek, ponieważ jest to z reguły transakcja dla Państwa niekorzystna. Mając swoje złoto zawsze pytajcie o cenę robocizny!

 

Jeżeli spodoba się Państwu wzór, którego cena to na przykład 2 000 zł, zaś kwota, którą chcecie wydać na obrączki to 1 600 zł, wtedy warto zapytać o możliwość wykonania tego modelu w wersji light. Centrum Obrączek zawsze proponuje takie rozwiązania.

 

 

 

GRAWER


Przyjęło się, że na obrączkach, jako symbolu małżeństwa, w środku wykonuje się grawerowaną datę ślubu. Niektórzy małżonkowie dzięki temu zawsze pamiętają o kolejnych rocznicach ślubu. Oprócz daty graweruje się też inicjały lub imiona małżonków, na damskiej imię męża i odwrotnie. Można też pójść dalej i wygrawerować swoje pieszczotliwe zdrobnienia imion lub własne dedykacje.

 

Taki KLASYCZNY grawer w środku jest w Centrum Obrączek usługą gratisową.

 

Niektóre pary wybierają modele obrączek z inicjałami lub imionami grawerowanymi na zewnętrznej stronie, wtedy grawer staje się elementem ozdobnym obrączek.

 

Możemy wygrawerować w obrączkach wszystko co Państwu mile kojarzy się z symbolem małżeństwa - fale rytmu bicia serca, dźwięku mowy, odciski palców... Wszystko zależy od Państwa pomysłu!

 

Nowością jest grawer niespodzianka, polegający na przesłaniu do nas mailem, przez każdego z małżonków z osobna, swojej dedykacji, którą poznają Państwo dopiero przy odbiorze obrączek.

 

 

 

SERWIS

 

Jedną z ważniejszych informacji na temat obrączek jest serwis. 

 

W ciągu wielu lat użytkowania obrączek, niejednokrotnie nastąpi konieczność korekty rozmiaru oraz ich odnowienia. Dlatego ważne jest, by w trakcie zamawiania zapytać sprzedawcę o serwis oraz związane z nim koszty.W Centrum Obrączek pierwsza korekta rozmiaru jest bezpłatna.

 

Nie dajcie się Państwo zwieźć poglądom, że obrączek z kamieniami nie można powiększać lub zmniejszać. Centrum Obrączek zapewnia korektę rozmiarów niezależnie czy obrączki posiadają kamienie czy nie.

 

 

Zapraszamy na indywidualne konsultacje do Centrum Obrączek.